Jak zamienić SIM w MicroSIM

By admin on Marzec 5th, 2012

Karta miniSim karta microSim

miniSIM i microSIM

Jeśli zakupiłeś nowy tablet lub telefon bez karty SIM możesz zastanawiać się jak zmieścić starą kartę sim w gnieździe micro-sim.

Prawie każdy wie czym jest SIM. Ten mały kawałek plastiku i elektroniki identyfikuje użytkownika sieci komórkowej oraz częściowo przechowuje dane takie jak kontakty czy smsy. Natomiast nie wszyscy pamiętają czasy gdy SIM (Subscriber Identity Module) był wielkości karty kredytowej. W zasadzie nie różnił się od niej niczym, może poza faktem że w tamtych czasach nie każda karta kredytowa (w przeciwieństwie do karty SIM) posiadała chip.

W roku 1998 wystandaryzowano rozmiar Mini-SIM , który był w powszechnym użyciu do roku 2010. I pomimo, że używany jest on nadal najnowsze smartphony zaczynają korzystać z formatu Micro-SIM. Pierwszym komercyjnym urządzeniem, które wymagało tego formatu był Ipad, w zasadzie nie wiadomo dlaczego firma Apple zdecydowała się przejść na ten format. Oczywiście specjaliści od marketingu twierdzili, że nowy model SIM gwarantuje bardziej pojemną książkę adresową i zdecydowanie lepsze zabezpieczenia. Wszystko prawda, poza faktem że obie te funkcjonalności są części aplikacji USIM, którą można zainstalowana karcie SIM o dowolnym rozmiarze. Jeśli chodzi o budowę elektroniczną SIM, Mini-SIM i Micro-SIM nie różnią się kompletnie niczym. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przeprowadzić upgrade starej karty tak aby wspierała ona wszystkie funkcje USIM.

Rozmiary kart SIM
SIM Poziomo[mm] Pionowo[mm] Grubość [mm]
Full-size 85.60 53.98 0.76
Mini-SIM 25.00 15.00 0.76
Micro-SIM 15.00 12.00 0.76

ETSI (European Telecommunications Standards Insitute) odpowiedzialne za proces standaryzacji wszystkich formatów SIM przyznało, że poza ilością plastiku karty nie różnią się kompletnie niczym. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie pozbycia się nadmiarowej ilości tego tworzywa.

 


 

Przerabiamy Mini-SIM na Micro-SIM

W sieci znajdziesz sporo materiałów na ten temat, w większości z nich ludzie po prostu przycinają kartę zgodnie z oczekiwanym rozmiarem.

http://www.youtube.com/watch?v=d6XuEa_KGOk

W innych elektronicy amatorzy dopasowują wzory rowków znajdujących się na obu kartach, później przycinając je do odpowiednich rozmiarów. W większości przypadków udaje się to bez problemów… w większości.

Istotnym faktem jest to, że rowki mają mało wspólnego z elektronicznymi ścieżkami. Ważne jest co innego. Karta SIM posiada 6 styków, poprzez które urządzenie wymienia z nią dane. Wystarczy, że spojrzysz na gniazdo SIM dowolnego telefonu aby się o tym przekonać. Rowki oddzielają te styki.

karta miniSim złącze

Gniazdo karty mini-sim

Jeśli uważnie przyjrzysz się swojej karcie SIM zauważysz na niej te same styki oddalone od siebie w pionie o około 2-3 [mm]. To one są istotne.

Styki na karcie SIM

Styki karty SIM

Ważne aby po obcięciu karty zachować te proporcje.

microSIM miniSIM

Karty sim: mapowanie styków

Zwróć na to uwagę podczas przycinania kolorowego plastiku, bowiem nie zawsze odległość pomiędzy nim a „złotą” częścią karty jest taka sama na górze jak na dole. Jeżeli chodzi o odległości poziome – tolerancja jest znacznie większa, dlatego można bezpiecznie przyjąć że „tylną” krawędź przycinamy około 1 [mm] od styku części plastiku i złotego przewodnika.

Proponuje zacząć od delikatnego zarysowania linii cięcia na karcie. Poziomo 2.5 mm poniżej dolnego styku, i 12 mm wyżej. Oraz pionowo. Możemy porównać to co narysowaliśmy z gniazdem bądź z wzorcem z Internetu.

Jeśli wszystko jest ok przystępujemy do cięcia. Tworzywo jest dość miękkie, jednak jak przy każdym precyzyjnym cięciu potrzebne są ostre nożyce. Dobrym narzędziem jest też gilotyna papiernicza lub ostry nóż introligatorski.

Proponuje zacząć od nacięcia „od tyłu” linii poziomych, aby później przyciąć pionowe zachowując pozostałości miniSIM. Dzięki temu pozostanie nam ramka w której będziemy mogli awaryjnie umieścić wyciętą kartę, podkleić taśmą i domowym sposobem używać jej w telefonie z gniazdem miniSIM ;-) .

Wycinanie microSIM

Wycinanie microSIM

Pamiętaj że zawsze lepiej odciąć za mało, aby później poprawić cięcie, niż za dużo. Podczas przycinania karty szczególnie uważaj na brzegi oraz staraj się nie naciskać i nie wyginać chipa, gdyż bardzo łatwo jest go uszkodzić. Ogólnie raczej unikaj cięcia po złotym przewodniku.

Jeśli zachowasz odrobinę ostrożności i zastosujesz się do wskazówek wszystko powinno być OK.  Zadbaj też o backup kontaktów z karty SIM przed przystąpieniem do wycinania.

It's alive!

Oczywiście za szkody powstałe w wyniku samodzielnej ingerencji w moduł SIM autor tego tekstu nie odpowiada. Jedyną pewną metodą zamienienia Mini-SIM w Micro-SIM jest udanie się do operatora i poproszenie o wymianę karty.

1 Comment

Posted By: heh On: Marzec 15, 2012 At: 14:05

Chyba łatwo zepsuć kartę takim sposobem.

Leave a reply